A tészták alatt a különböző számú tojással (2-, 4-, 8-), vagy anélkül készült száraztésztákat értjük. Fogyasztásuk a magyar lakosság körében igen népszerű. Magas energiatartalmuk miatt hozzájárulhatnak az elhízáshoz.
Nem mindegy, hány tojásból készült
Emészthetőségük a tojás számától és a feldolgozás formájától függ. A 8 tojásos cérnametélt (8 tojás/l kg liszt) emészthetősége a legjobb, viszont a koleszterin tartalma a legmagasabb. Tésztát (köretként, kifőtt tésztaként stb.) csak heti 1-2 alkalommal és egyszerre csak kis mennyiségben fogyasszon az epebeteg.
A sütőipari termékek közül a kenyér és a péksütemény napi eledelünk. Az epebetegeknek elsősorban a rostban gazdag, teljes kiőrlésű, vagy korpával dúsított lisztből készült, enyhén „másnapos” termékeket javasolják.
Jó hatású, ha a kenyeret, zsemlét, kiflit, kalácsot stb. enyhén megpirítva fogyasztják, különösen akkor, ha állapotuk nem kielégítő. A különböző magokat (szezám, len stb.) tartalmazó kenyér és péksütemény – ha nem túl friss – nyugodtan fogyasztható, de kerülni kell a sok olajos magvat (napraforgó, tökmag) tartalmazó termékeket, mert ezek zsírtartalma panaszt válthat ki.
A péksüteményeknek további számtalan változatát kínálják a pékségek. Sajnos az epebetegek nem mindegyiket fogyaszthatják. A vajas, hajtogatott, friss kelt tészták (mákkal, dióval stb.) nem csak szénhidrátban, de zsírban is gazdagok, frissen, melegen való fogyasztásuk epegörcsöt válthat ki. Ha kihűlt, megszikkadt lehet, hogy kevésbé okoz panaszt, de a testsúlyt növeli.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?